دوج کوین،شوخی‌ای که جدی شد


دوج کوین را می‌توان یکی از ارزهای دیجیتال محبوبی دانست که بدون هیچ ایده‌ای، راه خود را به دنیای مالی باز کرده است.

سرآغاز یک جوک

بیلی مارکوس مهندس نرم‌افزار در IBM‌‌ و جکسون پالمر مهندس و بازاریاب در شرکت Adobe طی مشارکتی خاص تصمیم به ساخت یک سیستم پرداخت مالی ‌در قالب یک شوخی و جوک گرفتند.

این دو فرد که تا سال 2013 هیچ‌گاه یکدیگر را ملاقات نکرده بودند، آشناییشان از طریق یک همکاری برای گسترش رویای بیلی به وقوع پیوست. راه‌اندازی و ساخت وب‌سایت دوج‌کوین با نمادی از یک سگ نژاد شیبا و یک meme معروف اینترنتی در دسامبر سال 2013 آغاز شد.

سایت دوج‌کوین دات کام برای معرفی واحد پول اینترنتی، با الهام از بیت‌کوین، اما با جنبه‌ شوخی و سرگرمی برای مخاطبان راه‌اندازی شد. در آن زمان بیلی و جکسون هیچ‌گاه فکرش را نمی‌کردند که این شوخی به‌سرعت جدی خواهد شود.

 

شروع اتفاقات بزرگ

یک ماه پس از راه‌اندازی وب‌سایت دوج کوین،  توییت‌های مختلف پالمر موجب واکنش مردم و جذب میلیون‌ها بازدیدکننده به سوی آنها شد.

این رویداد ورای آنچه که انتظار داشتند بود. از سوی دیگر تلاش‌ها و اقداماتی که در حوزه‌ ارزهای دیجیتال انجام می‌شد، بیلی را مجاب به طراحی پروتکل‌های دوج‌کوین بر اساس ارزهایی همچون لاکی‌کوین و لیت‌کوین کرد که از فناوری ‌Scrypt‌ در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کردند. (این فناوری یک عملکرد هش یا مبتنی بر رمز عبور است که توسط لاکی‌کوین و لیت‌کوین به جای عملکرد هشSHA-256‌ ‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد).

این فناوری بر خلاف SHA-256 که در تجهیزات ماینینگ بیت‌کوین استفاده می‌شود؛ از ابزارهایی مانند FPGA و ASIC استفاده می‌کند که در مقام مقایسه، استخراج کاملا متفاوتی با بیت‌کوین دارد.

می‌توان تولید 100 میلیون دوج ‌کوین در برابر 21 میلیون بیت‌کوین و استخراج راحت‌تر آن را از جمله اقدامات تاثیرگذار بر روند صعودی دوج قلمداد کرد.

در چرخه حوادث مهم دوج می‌توان به 19ام دسامبر 2013 اشاره کرد که طی 72 ساعت ارزش دوج‌کوین حدود 300 درصد افزایش یافت. این رقم در زمانی اتفاق افتاد که دولت کمونیستی چین سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. در نتیجه این اقدام ارزش دوج کوین سه روز پس از تجربه اوج قیمتی، اولین سقوط خود را تا حدود 80 درصد تجربه نمود.

استقبال کاربران شبکه اجتماعیReddit  یک بازار 8 میلیون دلاری را برای دوج‌کوین و افرادی که علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال بودند و در عین حال تمایلی به درگیر شدن با پیچیدگی‌های بیت‌کوین نداشتند، ایجاد کرد. با ظهور دوج ‌کوین فرهنگ جدیدی به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شد. در همین راستا بیلی مارکوس گفته:

«در حقیقت دوج کوین یک Ctrl+F برای بیت‌کوین به شمار می‌رود.»

 

یکی از نقاط عطف در مطرح شدن دوج، در اولین روز کریسمس رقم خورد. طی حملات هکرها حدود 16 هزار دلار معادل 30 میلیون کوین از بستر آنلاین دوج‌ والت به سرقت رفت. این حادثه باعث شد دوج ‌کوین پس از کلمه‌ بیت‌کوین به دومین موضوع پرمخاطب در ترندهای ارز دیجیتال توییتر مبدل شود و بسیاری از رسانه‌ها ارز دیجیتال نیز به آن بپرداختند.

نوسانات ارزشی 300 تا 600 درصدی، شروع پاندمی کرونا و تمامی اتفاقات ریز و درشت توانست این ارز را در چشم معامله‌گران به‌عنوان آیتمی ارزشمند متبادر کند.

اما حضور چهره‌های مطرح دنیای فناوری مانند ایلان ماسک و توییت‌های او در حمایت یا ضدیت با ارزهای دیجیتال و به‌خصوص جهت‌دار بودن این مطالب یکی از پارامترهای مهم در افزایش (پامپ) ارزش دوج کوین به نزدیکی 1 دلار بود. از سوی دیگر تشویق مردم به خرید دوج توسط بلاگرهای معروف مانند جیمز گلانته در تیک‌تاک نیز اقبال عمومی را برای این ارز به همراه داشت.

آینده روشن اما پرفراز و نشیب

هیچ پیشرفتی‌ یک‌شبه به دست نمی‌آید و همواره در مسیر خود فراز و فرودهای متعددی را طی می‌کند. حوزه‌ی ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.

بسیاری باور داشتند که جدایی یکی از بنیان‌گذاران دوج در سال 2015 یعنی بیلی مارکوس و فروختن تمامی کوین‌هایش برای خرید یک ماشین هوندا سیویک نقطه پایانی بر این داستان خواهد بود. با این وجود ورشکستگی ‌Dogetipbot که به عنوان سرویس تراکنشی مطرح در وب‌سایت‌های توییچ و رددیت استفاده می‌شد هم نتوانست این چرخ در حال حرکت را از توقف باز دارد.

با آنکه برخی از تحلیلگران مانند دیوید کیمبرلی از شرکت فری ترید ‌معتقدند که دوج تنها نوعی تفریح برای افرادی است که می‌خواهند یک شبه پولدار شوند و آخرین افزایش ارزش از نظر وی معنای خاصی ندارد، اما به نظر بسیار از تحلیلگران دوج‌کوین آینده‌ای درخشان دارد و توانایی رشد برابر با بیت‌کوین را طی سال‌های آتی خواهد داشت. پشتیبانی ماسک و کمپانی تسلا و کسی که خود را پدر دوج می‌نامد را می‌توان از دلایل دیگر ادامه‌ی روند رشد دوج دانست.

 

پیش‌بینی ارزش دوج در سال‌های آتی

اگر شما هم مانند بسیاری به دنبال دانستن نرخ آتی دوج‌ کوین هستند یا می‌خواهید بدانید آیا این ارز سرمایه‌گذاری امنی در بلندمدت و کوتاه‌مدت به شمار می‌رود یا خیر بهتر است با هم پیش‌بینی‌های این ارز را تا فواصل مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا دید کلی نسبت به تبادلات و بهای این ارز دیجیتال داشته باشیم.

بر اساس پیش‌بینی بلندمدت اخیر، دوج ‌کوین تا انتهای سال 2021 به میزان 2 دلار می‌رسد و این رقم تا سال 2022 به عدد 4 دلار و تا سال 2026 به مبلغ 7 دلار خواهد رسید و احتمال بالایی برای رسیدن این ارز به مرز 18 دلار تا سال 2032 وجود دارد.

پس از عملکرد تاثیرگذار ابتدایی سال 2021 تحلیلگران معتقدند این ارز تا انتهای سال، دارای نوسان مهمی خواهد بود اما با احتمال بسیار بالایی ما دیگر شاهد نرخ زیر 0.24 دلار نخواهیم بود. اما برای محدوده‌ ‌0.36 دلار برای رشد باید منتظر دریافت سیگنال‌های متعددی باشیم.

از سیگنال‌های مهم در تغییر روند این ارز، تایید رسمی معاملات بر پایه‌ی دوج برای شرکت‌هایی مانند تسلا یا حتی اپل خواهد بود. پیش‌تر ایلان ماسک در توییتر از دنبال‌کنندگان خود این سوال را پرسیده بود که آیا تمایل به قبول دوج‌کوین به عنوان واحد پولی توسط شرکت تسلا هستند یا خیر؟

با دریافت یک سیگنال مثبت توقع آن می‌رود که حدود ارزش دوج به بالای 0.4 برسد اگر خریداران فشار بیشتری برای عبور از این محدوده 0.4 نشان دهند، شاهد یک افزایش 30% گاوی از محدوده‌ی 0.4 تا 0.48 خواهیم بود ولی محدوده‌های حمایتی بعدی 0.481 تا 0.515 خواهند بود.

در شرایط فوق‌العاده خوش‌بینانه دوج این امکان را دارد که از محدوده‌ بسیار مقاوم 0.571 نیز عبور کند اما از سوی دیگر این احتمال نیز وجود دارد که قیمت نتواند روند صعودی در محدوده‌ 0.40 را به خریداران نشان دهد. در چنین شرایطی بیم آن می‌رود که حتی قیمت به میزان 0.291 نیز برسد و خریداران را مجبور به اصطلاحا ارزان فروشی کند.

تمامی موارد بالا صرفا یک پیش‌بینی بر اساس وقایع احتمالی بوده و امکان به وقوع پیوستن هر اتفاق ویژه‌ای در این برهه وجود دارد.

اگر قصد خرید و فروش دوج کوین را دارید می‌توانید با مراجعه به اکسچنج سیتکس در بستری امن به معامله این ارز دیجیتال بپردازید.

 

منابع:

fxstreet.com

trading-education.com

.express.co.uk

businessinsider.com

cnet.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *