ارز دیجیتال دای چیست؟ همه چیز درباره استیبل کوین Dai

ارز دیجیتال دای

ایجاد ارزهای دیجیتالی که زیاد دست‌خوش تغییر نشوند و روند قیمتی با ثبات داشته‌ باشند از لزومات این بازار برای معاملات بوده است. به ارزهای دیجیتالی که همواره ارزشی ثابت دارند و با پشتوانه دلار، طلا و … تولید می‌شوند، استیبل‌کوین گفته می‌شود. ارز دیجیتال دای با نماد dai اولین استیبل‌کوین بر روی شبکه اترویوم است که ارزشی معادل یک دلار دارد.
در این مقاله قصد داریم به ارز دیجیتال دای که این روزها سر و صدای زیادی را به پا کرده است، بپردازیم.

 

 استیبل کوین‌ها بر چه مبنایی ساخته شدند؟


استیبل‌کوین‌ها برای دست‌یابی به یک قیمت ثابت، از یک دارایی دیگر مانند پول فیات (ازجمله دلار و یورو و …) استفاده می‌کند. به زبان ساده بیشتر آن‌ها با پشتوانه می‌باشند. برای مثال استیبل‌کوین‌ها میتوان از تتر، دای و یو اس دی کوین نام برد که هرکدام ارزشی معادل یک دلار دارند.

 

 دای (DAI) چیست؟

دای یک استیبل‌کوین با قیمت ثابت معادل یک دلار امریکا است. قیمت استیبل‌کوین دای با وثیقه‌گذاری ارزهای دیجیتال در یک قرارداد هوشمند که صندوق سپرده‌گذاری نامیده می‌شود، ثابت می‌ماند. این ارز توسط اکوسیستم MakerDAO به دنیا معرفی شد. این ارز بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

 

Maker DAO چیست؟

Maker DAO یک سازمان که برای ثبات قیمت در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود آمده است. Maker بستری را برای دسترسی همگانی به اقتصاد غیرمتمرکز فراهم کرده است. این سازمان از دو توکن DAI و MKR برای رسیدن به اهدافش استفاده می‌کند. دای که یک استیبل‌کوین غیرمتمرکز است، MKR نیز ارزدیجیتالی با هدف حفظ سیستم و مدیریت دای است. این ارز دیجیتال به‌راحتی قابل تولید، دسترسی و استفاده است. کاربران می‌توانند با گذاشتن وثیقه در MakerVault، به تولید دای بپردازند.
ارز دیجیتال دای تحت کنترل هیچ شخص یا ارگان دولتی نیست و عملا هیچکس نمی‌تواند آن را متوقف کند.
به‌راحتی با داشتن کیف پول اتریوم می‌توانید بدون واسطه در هرجایی با هرکسی در جهان آن را ارسال و دریافت نمایید.

 

 خرید و فروش دای چگونه است؟

ارز دیجیتال دای را می‌توانید مانند تمامی ارزهای دیجیتال دیگر از انواع صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز خریداری نمایید. برای خرید این ارز در داخل ایران می‌توانید با پول فیات خود(تومان) از اکسچنج‌های داخلی سفارش خرید را ثبت نموده و یا برای خرید این ارز از اکسچنج‌های خارجی باید ابتدا تومان خود را در اکسچنج ایرانی به تتر تبدیل کرده و سپس با آن مقدار دای مورد نظر را خریداری نمایید.

 

کیف پول‌های ارز دای (DAI)

این ارز دیجیتال از استاندارد ERC20 پیروی می‌کند و کیف پول‌های سازگار ارز دای به شرح زیر است:

 

      + کیف پول‌های سخت‌افزاری

– کیف پول ledger nano
– کیف پول trezor
– کیف پول keepkey

 

     + کیف پول‌های تحت وب

– کیف پول MYCrypto
– کیف پول MetaMask
– کیف پول MyEtherWallet

 

    + کیف پول‌های موبایل

– کیف پول BRD
– کیف پول Edge
– کیف پول Argent

 

    + کیف پول‌های دسکتاپ

– کیف پول atomic
– کیف پول exodus

 

 سخن نهایی

این ارز روز به روز در حال افزایش معاملات می‌باشد ولی رقیب سر سخت آن یعنی تتر تاکنون موفقیت بیشتری در حفظ جایگاه اول استیبل‌کوین‌های قابل معامله در این بازار را داشته است. اکسچنج سیتکس از بهمن ماه 99 این ارزدیجیتال را به لیست بازار معاملاتی خود اضافه نمود تا کرابران این اکسچنج بتوانند از این ارز هم بهره ببرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.