صرافی ارز‌ دیجیتال چیست؟ بهترین سایت خرید و فروش ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی ارزهای دیجیتال در تمام جهان، پایگاهی جهت خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌باشند. صرافی‌های ارز دیجیتال وظیفه تضمین امنیت معاملات و نظارت میان طرفین معامله را بر عهده دارند. علاوه بر معاملات، کاربران جهت اطلاع از ارزش ارز‌های دیجیتال خود نیز می‌توانند از سایت این صرافی‌ها استفاده کنند.

 

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال به دو بخش متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند.

  • صرافی‌های متمرکز:

صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال یک نوع پلتفرم معاملاتی آنلاین و رایج‌ترین نوع صرافی برای خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در جهان می‌باشند.

این صرافی‌ها در واقع واسطه‌ای امن و قابل اعتماد میان خریدار و فروشنده در معاملات بوده و وظیفه نظارت بر معاملات را برعهده دارند. به عبارت ساده‌تر می‌توانیم بگوییم صرافی‌های متمرکز عملکردی همانند بانک را جهت نظارت بر انجام تراکنش‌ها و انتقالات دارند. از نمونه صرافی‌های متمرکز و معتبر در جهان می‌توان به صرافی بیترکس، بیتفینکس، بایننس و همچنین در ایران نیز به اکسچنج سیتکس، نوبیتکس و والکس اشاره نمود.

 

  • صرافی‌های غیرمتمرکز:

در صرافی‌های غیرمتمرکز با حذف واسطه، کاربران می‌توانند بدون نظارت مرجع کنترل کننده‌، معاملات خود را به صورت همتا به همتا (کاربر به کاربر) انجام دهند. در این نوع از صرافی‌ها امکان انجام معاملات بر پایه ارز فیات مانند دلار و یا ریال وجود ندارد و کاربران ابتدا باید ارز فیات خود را در صرافی‌های متمرکز تبدیل به ارز‌های دیجیتال کرده و پس از آن در صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات خود استفاده نمایند.

اگر چه هنوز هیچ صرافی در جهان به طور صددرصد غیرمتمرکز فعالیت نمی‌کند، ولی می‌توان صرافی Bisq و Dex.top را به جهت استفاده از قرارداد‌های هوشمند، عدم نیاز به ثبت‌نام و نظارت نهادی و حکومتی بر آنها، از زمره صرافی‌های غیرمتمرکز نام برد.

 

اختلاف قیمت ارز‌های دیجیتال در صرافی‌ها برای چیست؟

به دلیل عدم ارتباط صرافی‌های ارز دیجیتال با یکدیگر، قیمت بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در صرافی‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. دلیل عمده این تفاوت به میزان عرضه و تقاضا در صرافی‌ها و همچنین تعداد معاملات انجام شده برمی‌گردد. البته ناگفته نماند این اختلاف قیمت در صرافی‌ها بسیار ناچیز بوده زیرا اگر اختلاف قیمت در یک صرافی بسیار بالا باشد، آن صرافی با هجوم کاربران به جهت خرید و فروش ارز‌های دیجیتال مواجه شده و به سرعت قیمت در آن صرافی به تعادل خواهد رسید.

 

سود بردن از اختلاف قیمت در صرافی‌ها منطقی یا غیرمنطقی؟

همانطور که گفته شد اختلاف قیمت در صرافی‌ها بسیار ناچیز می‌باشد و بهره بردن از این اختلاف قیمت نیاز به سرمایه‌ای بسیار دارد که در این صورت باید خطر ضرر به وسیله کاهش قیمت در بازار را مد نظر داشت. نکته حائز اهمیت در این مورد کارمزد صرافی‌ها و معاملات می‌باشد که باید به آن نگاه ویژه‌ای داشت.

 

کارمزد صرافی‌های ارز دیجیتال

معاملات بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز با پرداخت کارمزد همراه است. در تمام صرافی‌های متمرکز کارمزد ثابتی جهت معاملات ارز‌های دیجیتال تعیین نشده است و هر صرافی با توجه به میزان معاملات و سیاست‌های شخصی و سازمانی خود، کارمزد را تعیین می‌نماید.

این کارمزد‌ها به دو بخش کارمزد‌های شبکه بلاکچین و کارمزد‌های اختصاصی صرافی ارزهای دیجیتالی تقسیم شده و از هر دو طرف معامله دریافت می‌گردد. کارمزد‌های دریافتی توسط صرافی‌های متمرکز، هم می‌توانند به واحد ارز فیات باشند و هم می‌توانند از حجم ارز‌های دیجیتال مورد معامله، کسر گردد.

 

استاپ لیمیت چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب صرافی‌های متمرکز توسط معامله‌گرها، امکان ثبت سفارشات به وسیله استاپ لیمیت‌ است. به وسیله این ابزار، کاربر می‌تواند پس از تحلیل و پیش‌بینی‌ خود، زمان خرید و سفارش را مشخص نماید تا فرصت معامله را از دست ندهد.

برای مثال کاربر پیش‌بینی می‌کند اگر ارز دیجیتال مورد نظر از مبلغ 20 دلار گذر کند، رشد آن ارز تا 60 دلار پیش خواهد رفت؛ بنابراین استاپ خود را بر روی 20 دلار تعیین نموده و سفارش خرید خود را با مبلغ مورد نظر بالای 20 دلار ثبت می‌نماید.

Stop: 20

Limit: 21

بدین صورت اگر ارزش ارز مورد نظر از 20 دلار عبور نماید، سفارش خرید ارز به مبلغ 21 دلار به طور خودکار ثبت و پردازش خواهد شد. استاپ لیمیت‌ها تنها برای خرید بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال مورد استفاده قرار نمی‌گیرند بلکه به وسیله آنها می‌توان برای فروش ارز‌های دیجیتال نیز اقدام نمود.

 

صرافی‌های ایرانی

برای خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در داخل کشور صرافی‌های ارز دیجیتال متنوعی از جمله سیتکس، نوبیتکس، والکس و… در حال فعالیت می‌باشند و کاربران گرامی می‌توانند پس از ساخت حساب کاربری در سایت صرافی ارزهای دیجیتال مورد نظر خود، جهت انجام معاملات اقدام نمایند.

 

از کجا باید شروع کرد؟

برای شروع خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال در صرافی‌های متمرکز، کاربر تنها می‌بایست نسبت به ساخت حساب کاربری و احراز هویت در سایت صرافی مورد نظر اقدام نماید.

احراز هویت در صرافی‌های متمرکز، زمان‌بر‌ترین قسمت برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال است. به همین منظور صرافی‌های متمرکز جهت بهره‌وری بیشتر و عقب نماندن از بازار ارز‌های دیجیتال در زمان تایید احراز هویت، به کاربران خود پیشنهاد‌های متفاوتی را از قبیل افزایش سقف محدودیت تراکنش‌ها می‌دهند.

 

جمع‌بندی

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در این فضای رقابتی به سرعت درحال بهبود روند‌های جاری و افزایش تعامل با کاربران خود می‌باشند. اکسچنج سیتکس نیز با پشتوانه علمی خود در عرصه فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، یکی از صرافی‌های معتبر بومی است که کاربران در آن بدون نگرانی از قوانین FATF و امکان بلوکه شدن سرمایه‌هایشان می‌توانند به خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بپردازند. برای ورود به این صرافی به صفحه https://citex.com/  مراجعه فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *