BEP20 چیست؟ نحوه استفاده از این شبکه در اکسچنج سیتکس

bep20 چیست

 BEP20 نامی است که بر استاندارد توکن شبکه هوشمند بلاکچین بایننس گذاشته شده، بستری که محل رشد و پیشرفت برای پروژه‌های DeFi به شمار می‌رود.

 

آنچه که باید بدانیم

از آنجایی که در حوزه‌ ارزهای‌ دیجیتال، همواره شاهد مباحث گوناگون و اصطلاحات پایه‌ای و جدید و گاهی نامفهوم هستیم بهتر است پیش از آنکه به هر موضوعی بپردازیم، با مفاهیم اولیه آشنا شده و سپس موضوع را پیش ببریم.

در ابتدای این مقاله ذکر شد که BEP20  اسمی است که برای استاندارد توکن در شبکه هوشمند بلاکچین بایننس گذاشته شده است.

برای توضیح این عبارت ابتدا از کوچکترین جز آن یعنی توکن شروع می‌کنیم.

ما در ارزهای دیجیتال دو مفهوم توکن و کوین را داریم که هر یک معنا و مشخصات خاص خودش را دارد.

توکن: در حقیقت شرکت‌هایی که قصد دارند سهام و سرویس‌های خود را در بازار ارزهای‌ دیجیتال عرضه کنند از نوعی اوراق بهادار استفاده می‌کنند که می‌توان آن را انتقال داد و یا بر روی آن سرمایه‌گذاری نمود.

این نوع خاص از اوراق هم به خودی خود و هم در بازاری که عرضه شده‌اند ارزشمند هستند. ساخت و پیاده‌سازی آنها بسیار راحت بوده و اگر کسی بخواهد یک توکن را بسازد کافیست یک بستر مانند اتریوم یا بایننس را انتخاب کرده و با طی کردن مراحل مشخص توکن را ساخته و پس از آن با انجام تبلیغات و معرفی به دنبال جذب سرمایه باشد.

 

کوین

سکه یا Coin یک واحد از ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. هر کوین برای استفاده نیاز به شبکه بلاکچین مختص خود و کیف پول‌های مشخص دارد. از آنجایی که اکثر بلاکچین‌ها غیرمتمرکز بوده و دفاتر کل (Ledger) آنها تنها تراکنش‌ها سکه‌های بومی را در شبکه‌ خود تایید می‌کند، پس این سکه ارزش خود را بر اساس توافقات و شرایط بازار بدست می‌آورد.

 

حال که معنا و مفهوم توکن و کوین را متوجه شدیم به سراغ بحث بعدی یعنی «استاندارد توکن» است، می‌رویم. مثلا گفته می‌شود استاندارد توکن در شبکه اتریوم یا بایننس، اما این عبارت به چه معناست.

 

استانداردها در شبکه‌های اتریوم و بایننس

استاندارد توکن به‌طور مختصر به لیستی از قوانین و مقرارتی گفته می‌شود که باید بر روی یک توکن اعمال شود تا مجوز فعالیت در شبکه‌ای مشخص مانند اتریوم یا بایننس را پیدا کند. استانداردهای توکن BEP20 شبکه بایننس یا ERC20 شبکه اتریوم از جمله‌ این موارد است. البته لازم به ذکر است به غیر موارد اشاره شده استانداردهای دیگری نیز وجود دارند.

پس از اعمال کردن این استانداردها به توکن‌ها این قابلیت فراهم می‌شود، تا بتوان توکن‌ها را از شبکه‌ای به شبکه‌ی دیگر منتقل کرد.

مفهوم دیگری که می‌بایست در این چهارچوب توضیح داده شود قرارداد هوشمند و شبکه‌ هوشمند است.

 

قرارداد ‌هوشمند

این عبارت را که بارها در حوزه ارزهای دیجیتال شنیده‌ایم، به معنای یک یا چند کد برنامه‌نویسی است که روی شبکه بلاکچین پیاده‌سازی شده و برنامه‌نویس در آن مجموعه‌ای از قوانین و شرایط مشخص را پیاده‌سازی می‌کند.

از نکات حائز اهمیت برای قراردادهای هوشمند می‌توان به بدون واسطه و غیرقابل توقف بودن، امنیت و سرعت بالا اشاره کرد. با این قراردادهای هوشمند می‌توان اپلیکیشن‌های مختلف نیز ساخت که به آنها DApp یا برنامه‌های غیر متمرکز می‌گویند.

 

شبکه هوشمند (زنجیره هوشمند)

به‌طور مختصر به شبکه‌ای که قادر باشد قراردادهای هوشمند را اجرا کند شبکه هوشمند گفته می‌شود. حال که موارد بالا را با هم مرور کردیم به سراغ مطلب  BEP20می‌رویم.

 

BEP20

بایننس را می‌توان از پیشگامان تغییرات و امکانات نوین در دنیای ارزهای دیجیتال دانست. شرایط و امکاناتی که این صرافی در حدود چهار سال فعالیت خود در اختیار کاربران قرار داده قابل مقایسه با هیچ شرکت دیگری نیست.

یکی از امکاناتی که این صرافی به کاربران خود ارائه کرده شبکه یا زنجیره بایننس (Binance Chain) است. هدف از ایجاد این شبکه در ابتدا میزبانی از توکن بومی این شبکه با نام BEP2 (Binance Chain Evolution Proposal 2) و ساده‌تر کردن فرآیندهای تراکنشی بود.

از آنجایی که پیش‌تر به استاندارد توکن ERC20 اشاره شد بد نیست که بدانیم توکن بایننس در ابتدا بر اساس ERC20 شکل گرفت و سرانجام به توکن BEP2 در زنجیره هوشمند بایننس تغییر پیدا کرد.

پس از مدتی با افزایش و فراگیری قراردادهای هوشمند، زنجیره ساخته شده با مشکلات متعددی مواجه شد. اشکالات بوجود آمده مجموعه بایننس را مجاب به توسعه شبکه‌ای با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند کرد. شبکه Binance Smart Chain یا زنجیره هوشمند بایننس در سپتامبر سال 2020 کار خود را آغاز کرد.

از مهمترین اهداف این شبکه سازگاری با قراردادهای هوشمند و ماشین مجازی اتریوم (EVM) بود.

این شبکه از استاندارد توکنی تحت عنوان BEP20 پشتیبانی می‌کند. باید به این نکته اشاره کرد که ساخت این زنجیره به هیچ عنوان برای رقابت با اتریوم نبوده و تنها برای سازگاری بیشتر با استاندارد ERC20 شکل گرفت. در حقیقت می‌توان استاندارد توکن BEP20 را به ماهیتی مشابه ERC20 اما با سهولت بیشتر برای توسعه‌دهندگان، توصیف کرد.

علی رغم اینکه BEP20 و BEP2 متفاوت هستند و عمده تمرکز BEP2 بر سرعت و مقیاس‌پذیری معطوف است اما هر دو به‌طور موازی با یکدیگر فعالیت می‌کنند.

علت استقبال از زنجیره‌ هوشمند بایننس و استاندارد توکن BEP20 را می‌توان به دلیل مشکلات ERC20 و انتقال توکن‌ها و همچنین کارمزدهای بالای اتریوم دانست.

گسترش طیف وسیعی از ‌DApp‌ها، مهاجرت بسیاری از پروتکل‌های DeFi و ایجاد DApp‌های بومی در بستر این شبکه از جمله دستاورد‌های BEP20 به شمار می‌رود. در عین حال بسیاری از پروتکل‌های  DeFIمانند PanCakeSwap، Venus، Autofarm نیز بیشترین فعالیت‌های خود را در زنجیره‌ هوشمند بایننس انجام می‌دهند. حتی بسیار از بازی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شرط‌بندی به همراه برخی NFTها نیز توانسته‌اند راه خود را به این مجموعه بزرگ باز کنند.

در ابتدا کیف پول‌های محدودی از BEP20 پشتیبانی می‌کردند اما در حال حاضر بسیاری از کیف پول‌ها مانند MetaMask، Ellipal، SafePal، Math Wallet از آن پشتیانی می‌کنند.

با افزایش متقاضیان بستر DeFi، اهمیت سرعت و کاهش هزینه‌ها و کارمزد پایین توانسته توجه کاربران را بیش از پیش به شبکه هوشمند بایننس جلب کند.

با وجود ویژگی‌های موجود در این بستر مجموعه‌ی اکسچنج سیتکس مفتخر است که برای اولین بار در ایران امکان استفاده از استاندارد توکن BEP20 از زنجیره هوشمند بایننس را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

 

چه ارزهای دیجیتالی در اکسچنج سیتکس قابلیت انتقال بر بستر BEP20 را دارند؟

در حال حاضر ارزهای دیجیتال دوج‌کوین، لایت‌کوین، یونی‌سواپ، پولکادات و تتر قابلیت انتقال بر این بستر را در اکسچنج سیتکس خواهند داشت. در آینده نزدیک تمامی قرار است تمامی ارزهای دیجیتال لیست شده در اکسچنج سیتکس، قابلیت انتقال بر این بستر را داشته باشند.

 

آموزش تصویری برداشت ارز دیحیتال با استفاده از BEP20 در اکسچنج سیتکس

 

 

منابع:

cada.news

coinpedia.org

coinguides.org

trustwallet.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *