بیت‌ کوین چیست؟ هر چیزی که باید درباره بیت کوین بدانید.

بیت کوین چیست

قرن بیست‌ویک آغاز سبک تازه‌ای از زندگی برای انسان‌ها بود. در این قرن هم‌زمان با گسترش دیجیتالی شدن و معرفی بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، تعاریف و ابزارهای دیگری معرفی شدند که در تناقض با مفاهیم و ابزارهای سنتی بودند.

یکی از مفاهیم جدیدی که در این قرن شاهد آن بودیم ایجاد سیستم‌های مالی غیرمتمرکز بود. تا پیش از این زمان، همواره مفاهیم مالی در ارتباط نزدیک با نهادها و سازمان‌هایی بود که با نظارت مستقیم دولت‌ها و بانک‌ها مدیریت می‌شدند. حال در برابر این وابستگی، شکل جدیدی از فناوری به دنیا معرفی گردیده که در آنها علاوه بر اینکه هیچ شخص یا نهاد مشخصی به تنهایی امکان تصمیم‌گیری و اعمال نظر ندارد؛ بلکه با توجه به بستر تعریف شده، تمام افراد موجود در آن جامعه حق نظر دارند.

 

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

یکی از سنگین‌ترین بحران‌های مالی که جهان درگیر آن شد در سال‌های دو هزار هفت و هشت میلادی بود. در خلال همین سال‌ها که دنیا درگیر بدهکاری‌های سنگین مردم به بانک‌ها شده بود، فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو خبر از یک پدیده مالی جدید دادند.
در اواخر سال 2008 میلادی هویت نامشخص ناکاموتو، مقاله‌ای به برخی از متخصصین رمزنگاری ارسال نمود که در آن به معرفی پولی پرداخته شده بود که ماهیت دیجیتالی داشت. در اواخر سال دو هزار و هشت نیز شبکه این پول دیجیتال که بیت کوین نام گرفته بود رسما شروع به کار کرد. از آن زمان تا اواخر سال 2010 ساتوشی ناکاموتو همراه دیگر توسعه‌دهندگان به برطرف نمودن نقاط ضعف این ارز پرداختند و نهایتا از سال 2010 دیگر خبری از ناکاموتو نشد.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ و چرا خود را پنهان کرده است؟

حال بیش از یک دهه از زمان معرفی بیت ‌کوین گذشته است و هنوز دنیا نمی‌داند چه گروه یا فردی پشت ماسک ساتوشی ناکاموتو بودن پنهان شده است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این پنهان‌کاری را توجیه می‌کند نوآوری پشت بیت کوین است. چرا که این نوآوری قدرت کنار زدن بانک‌ها و موسسات مالی را دارد، در نتیجه می‌تواند برای خالق آن دشمن‌تراشی نموده و دردسرآفرین شود. دومین ویژگی منحصربه‌فرد بیت ‌کوین غیرمتمرکز بودن است. بدین معنا که هیچ نهاد و شخصی امکان نظارت بر آن را ندارد. به عبارتی اگر ساتوشی هویت خود را پنهان نمی‌نمود دیگر این عدم تمرکز معنا نمی‌یافت.

 

ساتوشی بیت کوین

 

پشتوانه بیت کوین چیست؟

برخلاف ارزهای سنتی که توسط طلا یا کالاهای با ارزش پشتوانه‌سازی می‌شدند، بیت ‌کوین فاقد پشتوانه است. به عبارت دیگر این عرضه و تقاضا است که قیمت و ارزش آن را تعیین می‌نماید. اگرچه بیت‌ کوین به عنوان یک ارز دیجیتال ارائه شده است، اما در حال حاضر بیشتر افراد به آن به چشم یک دارایی جهت سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. ویژگی منحصربه‌فرد بیت‌ کوین حفظ ارزش آن در طول زمان است. اگر در طول یازده سال گذشته به قیمت بیت ‌کوین دقت نمایید با وجود اصلاح‌هایی که شاهد آن بوده، همواره در یک مسیر صعودی قرار گرفته است. همین رشد صعودی قیمت بیت ‌کوین باعث جذب افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شده است. در حال حاضر بیش از 5000 ارز دیجیتال مختلف در این بازار وجود دارند که هرکدام با اهداف گوناگونی توسعه یافته‌اند و هرروز نیز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

 

قیمت بیت ‌کوین چگونه تعیین می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد قیمت بیت ‌کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال توسط هیچ فرد و یا گروه خاصی تعیین نمی‌گردند. عرضه و تقاضا در این بازار تعیین کننده قیمت ارزهای دیجیتال است. برای توضیح بیشتر می‌توان گفت، در صورتی که نیاز و تقاضای خرید بیت‌ کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، از سوی معامله‌گران بیش از عرضه و فروش آنها باشد در این صورت قیمت آنها رشد می‌یابد. در حالت عکس، یعنی زمانی که عرضه و ارائه این ارزها به بازار بیش از تقاضای آنها باشد قیمت کاهش خواهد یافت.

در حالت کلی خرید و فروش بیت‌کوین و ارزهای مختلف کاملا به رفتار اکثریت بازار بستگی دارد.

 

 چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟

یکی از دلایلی که موجب کاهش ارزش پول‌های سنتی یا همان ارزهای فیات می‌شود امکان چاپ نامحدود آنها توسط دولت و بانک‌ها است. در مقابل بیت‌کوین، به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال خاصیت ضدتورمی دارند. خاصیت ضدتورمی بیت‌کوین موجب می‌شود که همواره یک تعداد مشخصی از این ارز دیجیتال وجود داشته باشد که با یک فرمول تعیین شده قابل استخراج باشد.

ساتوشی ناکاموتو در ابتدای ایجاد بیت‌کوین 21 میلیون واحد از آن را تعریف نمود. همان‌طور که به آن اشاره شد، کسب بیت‌کوین‌های جدید از طریق عملیاتی به نام استخراج یا ماینینگ صورت می‌گیرد. در حال حاضر، استخراج ارز دیجیتال به عنوان یک شغل در بسیاری از نقاط جهان شناخته می‌شود. به افرادی که عملیات استخراج را انجام می‌دهند نیز «ماینر» گفته می‌شود.

 

تراکنش‌های شفاف در شبکه بیت کوین

اگر فردی بخواهد وارد شبکه بانکی شود باید در مرحله نخست با مراجعه به یک بانک و ارائه مدارک شناسایی خود مورد تائید بانک و نهاد مالی قرار گیرد و سپس با گذراندن مراحلی که از پیش تعیین شده‌اند می‌تواند اقدام به افتتاح حساب کند.

اما ورود به شبکه بیت کوین برخلاف شبکه بانکی کاملا متفاوت است. هیچ فردی برای ورود مستقیم به این شبکه نیاز به ارائه اطلاعات هویتی ندارد. هر کس می‌تواند تعداد زیادی آدرس‌های مختلف (کیف پول) بسازد و بیت‌کوین‌های خود را به آنها ارسال کند. اگرچه ساخت کیف پول‌های جدید به آسانی صورت می‌پذیرند، اما تمام تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه قابل ردیابی است. به عبارت ساده‌تر تراکنش‌های بیت کوین در بستری کاملا شفاف صورت می‌گیرند که در آن آدرس‌ها و مقادیر مشخص خرید و فروش بیت‌کوین‌های مورد نظر قابل مشاهده است. البته الزاما ارسال‌ها به معنی خرید و فروش بیت‌کوین نیستند؛ گاها افراد تراکنش‌ها را برای انتقال بیت‌کوین از یک حساب به حساب دیگر خود نیز انجام می‌دهند.

 

تراکنش‌های غیرقابل برگشت بیت کوین

در سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک، در صورت انتقال‌های وجه اشتباه و پیگیری، امکان بازگشت وجه به حساب مبدا وجود دارد. در شبکه بیت کوین چنین موردی هرگز قابل انجام نیست. به طور مثال  اگر کاربر بخواهد مقدار مشخص از بیت کوین‌های خود را به آدرس فرضی 11 ارسال کند ولی به اشتباه به آدرس 10 ارسال کند دیگر به هیچ عنوان امکان بازگشت بیت‌کوین‌ها وجود نخواهد داشت. وجود چنین ویژگی‌ای باعث شده، طی یازده سال گذشته تعداد قابل توجهی بیت‌کوین به آدرس‌های اشتباهی ارسال شوند و از دسترس خارج گردند.

 

والت بیت کوین

 

کاربرد صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟

یکی از بسترهای کاربردی خرید و فروش بیت‌کوین، صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. کاربرانی که قصد معامله بیت کوین‌های خود را دارند با ثبت نام در این پلتفرم‌ها می‌توانند در محیطی مشخص، با تعیین قیمت ارز دیجیتال مورد نظرشان اقدام به خرید یا فروش آنها کنند. ثبت نام در این صرافی‌ها نیازمند گذر از مرحله‌ای به نام احراز هویت است. این مرحله در صرافی‌های مختلف ممکن است با شدت و قوت متفاوتی صورت گیرد. برای مثال یک صرافی ممکن است تمام اطلاعات شناسایی فرد را همراه با تصویر مدارک متناظر با آنها بخواهد و در مقابل صرافی دیگری صرفا با داشتن یک آدرس ایمیل اقدام به تائید هویت فرد کند.

 

فرآیند خرید بیت کوین چگونه است؟

اگر علاقمند به خرید این ارز دیجیتال شده‌اید کافی است برای شروع در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر ثبت نام کنید. پیشنهاد ما به شما اکسچنج سیتکس (https://citex.com) است. پس از ثبت نام در این صرافی و تکمیل فرآیند احراز هویت، شما باید کیف پول خود را شارژ نمایید. پس از شارژ می‌توانید به راحتی اقدام به خرید و فروش بیت‌کوین‌های خود نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *