ارز دیجیتال چیست؟ هر آنچه لازم است درباره ارزهای دیجیتال بدانید

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال، انقلابی در اقتصاد و بازار‌های مالی یا حبابی پایان‌پذیر؟

ارزهای دیجیتال مهم‌ترین دستاورد بشر تاکنون در زمینه اقتصاد و‌ بازارهای مالی می‌باشند، اما سوال‌هایی نظیر «ماهیت این ارزها چه چیزی است؟ چگونه به‌وجود آمده‌اند؟ پشتوانه‌ی آنها چیست؟ و …» در ذهن شما با شنیدن این نام به‌وجود می‌آید.
ما در این مقاله قرار است از صفر تا صد این فناوری بزرگ و کاربردی را مرور کنیم!

 

تاریخچه پیدایش ارز‌های دیجیتال

در دهه 1970 میلادی، بازار‌های مالی و اقتصاد یک قدم بزرگ‌ به سمت آینده دیجیتالی برداشتند. مردم به دلایلی از قبیل ترس از افزایش نظارت توسط قدرت‌ها و مقامات، افزایش امکان دست‌کاری مستقیم داده‌های تراکنش و… به دنبال راه‌حل جدید در حوزه انتقال ارز در معاملات و امنیت در سرمایه بودند.
در ابتدا گروهی تحت عنوان دیجی‌کش امکان پرداخت هزینه‌ی کالا و خدمات را بر بستر اینترنت فراهم نموده، ولی به دلیل عدم پذیرش بانک‌ها و موسسات‌ مالی و همچنین بسته‌ بودن فناوری، این پروژه با شکست روبه‌رو شد. در سال 2009 بود که فردی به نام ساتوشی ناکاموتو با خلق بیت‌کوین توانست تمام انتظارات را از جایگزین ارزهای فیات برآورده کند.
پس از ساخت بیت‌کوین، ارزهای دیجیتال به صورت رسمی وارد بازارهای مالی شدند و روزبه‌روز به ارزش آنها افزوده شد.

 

ویژگی‌های مهم ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به دلایلی نظیر غیرمتمرکز بودن، سرعت انتقال بسیار بالا، شفافیت و عدم کلاهبرداری در معاملات، عدم دخالت حکومت و دولت‌ها در آن، کارمزد انتقال بسیار پایین و… محبوبیت بسیار بالایی را در بازار‌های سرمایه و اقتصاد به دست آورده و موجب انقلابی شگرف در این حوزه شده‌اند.

 

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

همانند ارزهای فیات که پشتوانه آنها طلا می‌باشد، ارزهای دیجیتال نیز دارای پشتوانه‌اند ولی نه پشتوانه فیزیکی؛ پشتوانه‌ی ارزهای دیجیتال میزان عرضه و تقاضا در سطح جهان است و به دلیل حجم محدود بسیاری از این ارزها مانند بیت‌کوین، قیمت ارز‌های دیجیتال از جمله قیمت بیت‌کوین در جهان بر اساس میزان عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

 

 

روند صعودی یا نزولی؟

اگر نیم‌نگاهی به نمودار تغییرات ارزش ارزهای دیجیتال داشته باشیم، به راحتی می‌توانیم دریابیم که تمامی این ارزها با رشد صعودی شگفت‌انگیزی همراه بوده و بر خلاف بسیاری از بازارهای سرمایه، توانسته سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران این بازار کند. برای نمونه اگر در 2 آذر سال 98 شما با خرید بیت‌کوین به ارزش 86 میلیون تومان در این بازار سرمایه‌گذاری کرده بودید، امروز در 2 آذر 99، تنها در مدت یک‌سال ارزش سرمایه‌ی شما به 482 میلیون تومان، یعنی بیش از 460 درصد افزایش سرمایه در مدت یک‌سال، رسیده بود.

 

مخالفان و موافقان سرشناس

طبق معمول تمامی پدیده‌های نوظهور و جدید، بیت‌کوین نیز با معرفی خود موافقین و مخالفین بسیاری را به همراه داشته است. در میان مخالفین این انقلاب مالی و اقتصادی اسامی افرادی نظیر وارن بافت، جوزف استیگلیتز، جیمی دیمون و … به چشم می‌خورد. ولی در مقابل، افراد و شرکت‌های نامداری نظیر جف بزوس (مدیرعامل و موسس شرکت آمازون)، بیل گیتس (مدیرعامل و موسس شرکت ماکروسافت)، مارک زاکربرگ (موسس فیس‌بوک و پنجمین فرد ثروتمند جهان) و … به عنوان هواداران پروپا قرص این دارایی، قرار گرفته‌اند.
درگیری بین هواداران و مخالفان ارزهای دیجیتال از زمان خلق این پدیده، آغاز و تا کنون ادامه داشته است و اکنون با فراگیر شدن ارزهای دیجیتال و پذیرش آن توسط بسیاری از کشور و دولت‌ها به صورت رسمی، می‌توانیم جایگاه خاص و ویژه‌ای را در بازار‌های مالی و سرمایه‌گذاری برای آن در نظر بگیریم.

 

آینده‌ای روشن یا خاموش؟

در سال‌های گذشته تعداد زیادی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری به دلیل شرایط اقتصادی؛ عدم پذیرش توسط دولت‌ها و… با شکست روبه‌رو شده‌اند و حال این نگرانی برای خرید بیت‌کوین و سایر ارز‌های دیجیتال نیز در ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران پیش ‌می‌آید.
برای جواب به این سوال باید در نظر داشته باشیم که هر کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است ولی با برنامه‌ریزی دقیق و درست و استفاده از مشاورین در این حوزه می‌توان میزان خطر از دست ‌رفتن سرمایه را تا حد زیادی کاهش داد.
در بازار‌های مالی و اختصاصا بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال نیز این خطر وجود دارد ولی با حضور افراد نامدار و اقتصاددانان بزرگ‌ جهان در این حوزه و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ با خرید بیت‌کوین و استفاده دولت‌ها از بیت‌کوین در معاملات بین‌المللی، می‌توان گفت آینده‌ای روشن و شگفت‌انگیزی در انتظار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

 

خرید و فروش آزاد است؟

سوال بسیاری از افراد در این حوزه قانونی یا غیرقانونی بودن ارزهای دیجیتال است. در تمام جهان خرید و فروش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال از سال 2009 و هم‌زمان با معرفی این پدیده، آغاز و حال از این عرصه فراتر رفته و در بسیاری از معاملات به عنوان پول و ارز رایج استفاده می‌شود.
خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در اکثر کشور‌ها نظیر آمریکا، آلمان، سوئیس، ژاپن و … کاملا قانونی است، ولی این به معنایی غیرقانونی بودن آن در سایر کشور‌ها نمی‌باشد و بهتر است بگوییم تا به حال در تعدادی از کشور‌ها قانون‌گذاری نشده‌اند و به همین جهت جرم نیز محسوب نمی‌شوند.
شما جهت خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید به صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال در سراسر جهان مراجعه نموده و پس از مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال به صورت زنده، نسبت به خرید آن‌ها اقدام نمایید.

 

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال روزبه‌روز در حال افزایش ارزش و ارتقای جایگاه خود در بازارهای مالی و اقتصاد در سراسر دنیا می‌باشند و حال این فرصت به صورت مساوی در اختیار همگان جهت سرمایه‌گذاری در این حوزه قرار دارد.
سیتکس به عنوان بزرگترین مجموعه در ایران جهت خرید و فروش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال، ماینینگ، آموزش و… آماده‌ی مشاوره به صورت رایگان جهت سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار مهم و آینده‌دار، به تمامی هموطنان در داخل و خارج از کشور می‌باشد.
اکسچنج سیتکس همراه مطمئن شما در بازار سرمایه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *