تتر چیست؟ هر چیزی که باید درباره تتر بدانید

تتر چیست

تتر چیست؟

سومین با ارزش‌ترین ارز دیجیتال، بر اساس رتبه‌بندی سایت معتبر کوین‌مارکت‌کپ (coinmarketcap) ارز تتر (Tether) است. تتر که با نماد اختصاری USDT نمایش داده می‌شود یک استیبل کوین (Stable Coin) است. این ارز دیجیتال نخستین بار در سال 2014 با نام  ریل کوین (Realcoin) ارائه شد و بعدها به نام تتر تغییر هویت داد. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که دارای پشتوانه بوده و همیشه یک ارزش ثابت دارند. برای مثال پشتوانه تتر دلار آمریکا است و ارزش آن همواره برابر یک دلار است. علاوه بر تتر ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که هر کدام دارای پشتوانه متفاوتی هستند برای مثال پشتوانه استیبل کوین پکس گلد (Pax Gold) طلا است.

 

چرا استیبل کوین‌ها ایجاد شدند؟

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا در دنیای ارزهای دیجیتال که همگان به دنبال غیرمتمرکز بودن و عدم وابستگی هستند باید استیبل کوین‌ها را معرفی نمود. حال آنکه علاوه بر معرفی ارزهای باثبات، تتر توانسته سومین جایگاه بازار را در میزان حجم معاملات به خود اختصاص دهد.

خب بهتر است برای پاسخ به این سوال، یک پیشینه کوتاه از ابتدای رونق بازار ارزهای دیجیتال ارائه دهیم.

همان‌گونه که گفته شد قیمت بیت ‌کوین و ارزهای دیجیتال بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. سرعت ورود و گسترش پذیرش این ارزها در آسیای شرقی بسیار بالا بود. به گونه‌ای که در مدت زمان کوتاهی افراد زیادی در این بخش جغرافیایی به سوی خرید و فروش ارزهای دیجیتال جذب شدند. همین تقاضای بالا، موجب رشد قیمت بیشتر در این سوی جهان شد. این در حال بود که در آن سو، اروپا و امریکا، قیمت‌ها تفاوت قابل توجهی داشتند، چرا که تقاضا در آنها نسبت به آسیای شرقی کمتر بود.

بزرگترین چالشی که در این برهه، بازار ارزهای دیجیتال با آن مواجه بود عدم‌تشخیص قیمت دقیق ارزهای پرطرفدار بود. وجود چنین چاله بزرگی در تشخیص قیمت باعث افزایش انگیزه جهت یافتن راه‌حل بود.

دومین چالش بزرگی که در ابتدای گسترش بازار ارزهای دیجیتال وجود داشت نوسان لحظه‌ای قیمت بود، در این مورد فرد اقدام به فروش ارز دیجیتال خود می‌نمود تا ارز دیجیتال دیگری را بخرد ولی در مدت زمان فروش ارز اول و تبدیل نمودن آن به پول، قیمت ارز دوم ممکن بود تفاوت چشم‌گیری را شاهد شود. همین تفاوت قیمت مانع از معامله و کسب سود مناسب می‌نمود.

استیبل کوین‌ها راه‌حل مطرح شده برای حل این موارد بودند. استیبل کوین‌ها دارای قیمت ثابت و مشخص بودند در نتیجه معامله‌گران می‌توانستد ارز دیجیتال خود را به ارز دیجیتال با ثبات تبدیل کنند و سپس آن را به ارز دیجیتال دیگری که مدنظرشان بود برگردانند. به این شکل دیگر معامله‌گران دچار ضررهای سنگین طی روند تبدیل ارزهای خود نمی‌شدند.

در مورد اول نیز استیبل کوین‌ها تبدیل به مرجع‌های کشف قیمت شدند. چرا که افراد به راحتی می‌توانستند بر اساس یک معیار واحد خرید و فروش انجام دهند.

پس می‌توانیم بگوییم که تتر و دیگر ارزهای دیجیتال با ثبات دو ویژگی کلی دارند:

  1. ضررهای احتمالی از نوسانات بالای ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کند.
  2. به آسانی امکان انتقال آنها در صرافی‌های مختلف و کیف پول‌ها وجود دارد.

تتر چیست?

 

پشتوانه تتر چگونه عمل می‌کند؟

تتر اولین استیبل کوین یا ارز با ثبات می‌باشد که با پشتوانه دلار معرفی شده است. با وجود محبوبیت و استفاده گسترده از تتر موضوعی که درباره آن وجود دارد بحث متمرکز بودن آن است. چرا که کارگروه ارائه دهنده آن در ابتدا با قرار دادن معادل دلاری از این ارز در بانک، اقدام به تولید آن می‌کردند.

اگرچه در حال حاضر مشخص نیست که چه مقدار از تترهای موجود در بازار، دارای پشتوانه دلار هستند اما همین محدودیت باعث ارائه راه‌حل جدیدی شد. ایده تازه در جهت بهبود روش قبلی پایه‌گذاری شده است. در این روش به جای اینکه افرادی در قالب پشتوانه، دارایی مانند دلار را در بانک قرار دهند؛ تمام کسانی که تمایل به تولید ارز دیجیتال با ثبات دارند در ازای وثیقه نمودن یک یا چند مورد مشخص می‌توانند استیبل کوین دریافت کنند.

 

چگونه تتر بخریم؟

اگر قصد خرید تتر را دارید کافی است در یکی از صرافی‌های معتبر داخلی یا خارجی ثبت نام کنید و پس از شارژ حساب خود به مقدار مورد نظرتان تتر تهیه کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از صرافی ارز دیجیتال سیتکس، با نام اکسچنج سیتکس است. برای دسترسی به این صرافی کافی است به آدرس (https://citex.com/) مراجعه کنید.

 

چگونه تتر بفروشیم؟

به همان سادگی که تتر خریداری می‌شود،  می‌توانید تترهای خود را بفروشید. در این حالت نیز کافیست مجددا در یک صرافی ارز دیجیتال حساب کاربری داشته باشید و پس از انتقال تترهای خود به این صرافی آنها را برای فروش قرار دهید. با توجه به قوانین FATF و ورود آنها به صرافی‌های ارز دیجیتال، پیشنهاد می‌شود از صرافی‌های معتبر داخلی برای خرید و فروش خود استفاده کنید.

 

کیف پول‌های تتر

مانند سایر ارزهای دیجیتال، برای اطمینان از امن بودن محل نگهداری تتر بهتر است آنها را در یک کیف پول نگهداری کنید. خوشبختانه تتر جز معدود ارزهای دیجیتالی است که بسیاری از کیف پول‌های دیجیتال آن را پشتیبانی می‌کنند. کاربران این ارز دیجیتال به راحتی می‌توانند تترهای خود را بر روی کیف پول‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری بر روی موبایل یا رایانه خود ذخیره نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.